Komunikacja

NLP, czym jest i dlaczego tak chętnie po nie sięgamy?

Wiele osób słysząc skrót NLP zastanawia się, jakie jest dokładnie jego rozwinięcie. Nie jest ono bowiem wcale oczywiste i w Polsce wciąż wiemy o nim stosunkowo niewiele w porównaniu do innych krajów. Czym zatem jest NLP i dlaczego tak chętnie stosowane jest podczas szkoleń dotyczących rozwoju osobistego?

Czym jest NLP?

NLP to neurolingwistyczne programowanie, uznawane za jedną z najmłodszych koncepcji terapeutycznych. Najczęściej z pojęciem tym można spotkać się właśnie podczas warsztatów oraz szkoleń coachingowych. NLP można kochać i nienawidzić – na świecie jest bowiem wielu zwolenników i przeciwników tej metody. Jedno jest pewne – jej efekty są zachwycające, a praktyków NLP jest z roku na rok coraz więcej. 

Zasady i interwencje, czyli co składa się na NLP?

Badacze na przestrzeni lat zaobserwowali, że istnieje pewien ukryty schemat wzorców, odnoszących się do komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Opracowano więc konkretne zasady i interwencje, które doskonale działają w procesie leczenia. Nazwano ją właśnie metodą NLP, czyli programowaniem neurolingwistycznym. Chodzi dokładnie o wiarę w pewną zmianę, którą niesie ze sobą proces leczenia i przede wszystkim optymistyczne podejście do niej. Początkowo NLP miało być wykorzystywane jedynie w poradni psychoterapeutycznej. Szybko jednak okazało się, że jest tak wszechstronna, że zaczęto wykorzystywać tę metodę także w szkolnictwie, szkoleniach, biznesie, edukacji oraz poradnictwie. Metoda NLP okazała się przydatna wszędzie tam, gdzie konieczne jest używanie technik manipulacji czy też perswazji.

Jak dokładnie działa NLP?

Według metody NLP, każde zachowanie człowieka coś wyraża. Nawet jeśli stoimy w miejscu i nic nie mówimy, zgodnie z NLP, można w określony sposób odczytać nasze zachowanie. Mowa ciała odpowiada w pewien sposób również za nasze neurony. Warto zwrócić uwagę, że bez świadomości sygnałów jakie wysyłamy, jesteśmy zupełnie bezradni wobec naszej postawy w stosunku do innych, dlatego konieczne jest połączenie naszego zachowania z tym co myślimy. Według ekspertów z dziedziny NLP, można tutaj mówić o subiektywnej i indywidualnej mapie rzeczywistości, która znajduje się w posiadaniu każdego człowieka. U każdego z nas wygląda ona inaczej, natomiast świat, który nas otacza jest taki sam – to nasze terytorium. Mapa pozwala nam na swobodne poruszanie się po terytorium. Jeśli coś się w niej nie zgadza, coś jest niejasne, wówczas ekspert od NLP, czyli neurolingwistycznego programowania może nam w tym pomóc, diagnozując profesjonalnie struktury naszej osobowości.