Komunikacja

Technika Matching i Mirroring

Na co dzień spotykamy różnych ludzi. Na jednych zależy nam bardziej, na drugich mniej. Ci, którzy wyjątkowo dopasują się do nas osobowością lub też Ci, przy których podświadomie czujemy, że mogą nam coś dać, to osoby, które chcemy aby nam zaufały. Na podstawie budowania wspólnej więzi możemy realizować z nimi pewne cele – korzystne zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Działa to zarówno w stosunku do naszych bliskich, ale również wobec osób, które spotykamy w sklepie, w banku, na poczcie czy na ulicy. Co zrobić, aby pozyskać ich zaufanie?

Matching And Mirroring, czyli technika zdobywania zaufania

Według wielu osób to jeden z najprostszych sposobów na pozyskanie zaufania drugiej osoby. Wbrew pozorom, nie jest wcale trudna do wykonania. Jak sama jej nazwa wskazuje, polega ona na naśladowaniu osoby, która jest aktualnie w kręgu naszego zainteresowania (z różnych względów). Mowa nie tylko o gestach, ale także mimice twarzy, potakiwaniu, podobnych słowach.

Co to jest MATCHING?

To pierwsza część wspomnianej techniki, która polega na naśladowaniu zachowania oraz ruchów wykonywanych przez osobę, z którą prowadzimy rozmowę. Aby odniosła ona pożądany skutek, naśladowanie to musi być delikatne, subtelne i w żaden sposób nie narzucające się. Przykład? Jeśli Twój rozmówca podrapie się lewą ręką po policzku, zrób to samo. Jeśli w trakcie siedzenia założy prawą nogę na lewą, Ty również wykonaj ten ruch. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego od razu, w tym samym momencie. Może to zostać odebrane, jako nienaturalne, wręcz sztuczne i wymuszone. Daj sobie chwilę. Zrób to w trakcie rozmowy. Niech będzie to naturalna kolej rzeczy.

Czym jest MIRRORING?

Druga część techniki polega na naśladowaniu ruchów rozmówcy, ale w przeciwny sposób. Chodzi o to, aby robić to niczym w odbiciu lustrzanym. Zobrazujmy to najlepiej na przykładzie: jeśli Twój rozmówca założy lewą nogę na prawą, Ty załóż prawą na lewą. Tutaj ponownie należy zachować delikatność, tak aby nie wprawić naszego rozmówcy w zakłopotanie.

Skąd tak spektakularne efekty w kwestii budowania zaufania tą techniką?

Wypróbujcie ją raz, a zobaczycie, że potrafi zdziałać cuda. Jej skuteczność wynika oczywiście z poszukiwania podobieństw przez naszą ludzką podświadomość. Im więcej podobieństw zauważamy wokół siebie, nawet tych mało istotnych, jak noga na nogę czy drapanie się po policzku, tym bardziej człowiek wydaje nam się interesujący, przyjazny, ciekawy. Zaczynamy więc czuć się przy nim swobodniej, lepiej, a im bardziej naturalne są ruchy wykorzystywane przez tę technikę, tym mniejsza szansa na wychwycenie jakichkolwiek działań przez naszego rozmówcę.

Technika ta pozwala na swego rodzaju utożsamienie się z drugą osobą i chociaż przez chwilę odnalezienie w niej pokrewnej, bratniej duszy. Może nam się wydawać, że tak niewiele znaczące szczegóły nie mają wpływu na nasze decyzje. Nic bardziej mylnego. Praktyka w tym przypadku czyni mistrza. Pozwala na wyrobienie w sobie płynności i efektywności, która zamieni się w sukces.

Technikę matching i mirroring stosują na co dzień ludzie biznesu, negocjatorzy, ale również politycy czy zawodowi sprzedawcy i handlowcy. Nawet jeśli efekty nie będą natychmiastowe, z pewnością je zauważysz. Tymczasem ćwicz i testuj swoje umiejętności, bo nigdy nie wiesz, kiedy najbardziej Ci się przydadzą.