Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem. Wszyscy dążymy również do tego, by czuć się wartościowymi i spełnionymi w różnych dziedzinach życia. Warto pamiętać o tym, że bardzo dużą rolę odgrywa w tym przypadku poczucie własnej wartości. Jeśli posiadamy niskie poczucie własnej wartości, prawdopodobnie będzie nam dużo trudniej o spełnienie w życiu, udane relacje z innymi ludźmi, a nawet satysfakcjonującą pracę. Dbanie o samego siebie to rzecz, którą, niestety, często zaniedbujemy. Przeważnie skupiamy się na innych osobach, na naszych bliskich, rodzinie i przyjaciołach, zapominając tym samym o sobie.
Choć troska o innych ludzi jest bardzo ważna, to nie powinniśmy zapominać o tym, że równie ważne jest dbanie o siebie. Prawdziwe szczęście i spełnienie w życiu możemy osiągnąć wówczas, kiedy żyjemy w zgodzie ze sobą, czujemy się ze sobą dobrze i znamy swoją wartość. Co ciekawe, według większości badaczy, poczucie własnej wartości kształtuje się w człowieku stopniowo przez pierwsze sześć lat życia. Nie ma więc wątpliwości, że okres dzieciństwa jest niezwykle ważny i ma duży wpływ na to, jak w przyszłości będziemy postrzegać samych siebie, a co za tym idzie: jak ukształtuje się nasze życie.
Poczucie własnej wartości kształtuje nasze życie
Jak wiemy, poczucie własnej wartości ma ogromny wpływ na nasze dalsze życie, a zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Czasami przez wiele lat ciągnie się za nami przekonanie, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, nie jesteśmy doceniani w pracy, przyjaciele nas wykorzystują, partner czy partnerka nie docenia naszych starań… Mamy wówczas niskie mniemanie o sobie, wrażenie, że nic nam się nie udaje, a nawet, że nie zasługujemy na nic dobrego. To wszystko prowadzi do jeszcze większej frustracji i koło się zamyka.
Niskie poczucie własnej wartości najczęściej ma swój początek właśnie we wczesnym dzieciństwie, kiedy rodzice nie chcą lub nie potrafią zaspokoić podstawowych potrzeb dziecka, takich jak słuchanie, zrozumienie czy pełna akceptacja, albo wręcz sami powodują u niego problemy z samooceną krytykując, wymagając coraz więcej lub nie okazując żadnego zadowolenia. Nic więc dziwnego, że takie uczucia zakorzeniają się w nas, a z wiekiem pogłębiają, mogą także powodować, że stawiamy sobie coraz większe wymagania, którym staramy się sprostać, nie biorą w ogóle pod uwagę tego, co zrobiliśmy dobrze.
Aby móc wieść szczęśliwe życie i czuć się spełnionym, każdy z nas chce mieć poczucie, że jest doceniany, chciany i potrzebny. Jeśli znamy swoją wartość łatwiej jest nam również budować wszelkie relacje z innymi ludźmi, zarówno na poziomie koleżeńskim, w relacjach partnerskich, a także służbowych. Niezależnie od tego, z czego wynika nasza niska samoocena, warto pamiętać o tym, by poświęcić sobie czas, zadbać o siebie, a nawet porozpieszczać od czasu do czasu. Powinniśmy traktować samych siebie jak swoich przyjaciół, a nie wrogów i, zamiast ciągle tylko wymagać, spojrzeć na siebie łaskawszym okiem i dla odmiany pochwalić.
Jak nauczyć się doceniać siebie?
Tak naprawdę nie sztuką jest wytykać błędy, porażki czy wszelkie potknięcia. Aby nauczyć się doceniać siebie, warto zacząć od tego kroku i przestać w kółko wypominać sobie, co zrobiliśmy źle. Każdy z nas popełnia błędy. Przeszłość pozostaje jednak za nami, więc zamiast rozpamiętywać to, co było źle lub analizować każdą sytuację po kilka razy, zastanawiając się, jak można było postąpić lepiej, odpuśćmy i dajmy sobie prawo do tego błędu. Wyciągnijmy z niego naukę oraz wiedzę, jak postąpić w przyszłości, bez ciągłego zadręczania się wyrzutami sumienia.
Kolejnym przełomowym krokiem może być docenianie każdej, nawet najdrobniejszej rzeczy, którą danego dnia zrobimy, z którą sobie poradzimy. Udało się kolejny dzień wytrwać w postanowieniu? Nie zapomnij sobie pogratulować! Zdarzyło się coś, co wyprowadziło z równowagi, ale jednak udało się zachować spokój? Powiedzmy sobie samym, jak bardzo jesteśmy z siebie dumni! Ukończyliśmy trudne zadanie, które na początku nas przerażało i zajęło nam mnóstwo czasu? Fantastyczna robota, która zdecydowanie zasługuje na prezent. Dlaczego więc nie sprawić sobie samemu upominku, który nas uszczęśliwi?
Bardzo często o tym zapominamy, ale docenianie samego siebie, chwalenie i sprawianie sobie drobnych prezentów czy przyjemności, to jeden ze sprawdzonych sposobów na szczęśliwe życie. Warto choć raz dziennie stanąć przed lustrem i przez chwilę mówić sobie same miłe rzeczy. Jeśli sami nie nauczymy się zauważać, że mamy wspaniałe, lśniące włosy, piękny uśmiech, zawsze można na nas liczyć, jesteśmy pomocni, zdyscyplinowani czy jesteśmy warci awansu, przyjaźni lub miłości, to bardzo prawdopodobne, że przegapią to również inni. Siebie mamy na całe życie. Powinniśmy więc traktować siebie samych jak swoich najlepszych przyjaciół. Dbać o ciało i umysł, prawić komplementy, pamiętać o przyjemnościach… To doskonały krok do zwiększenia pewności siebie, a co za tym idzie – do szczęśliwszego życia.