NLP w rodzicielstwie i przedszkolu. Jak może kształtować życie i zachowanie dziecka?
W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o świadomym rodzicielstwie. Rodzice coraz częściej i chętniej starają się edukować i sięgać po różne metody wychowawcze, które pozwolą im nie tylko lepiej poznać i zrozumieć własne dziecko i jego emocje, ale także zbudować z nim relację opartą na jak najbliższej więzi nie tracąc przy tym autorytetu. Na szczęście coraz więcej osób rezygnuje ze stosowania krzyku wobec dziecka czy kar, które często i tak nie przynoszą pożądanego efektu, jakim jest słuchanie rodziców przez pociechy, a za to działają negatywnie na relację na linii rodzic-dziecko.
Współcześni rodzice często starają się traktować swoje pociechy jak małych dorosłych i szukają rozwiązań, które pomogą im wychować mądrych, empatycznych i pewnych siebie ludzi. Jednak póki nasze pociechy są małe i zależne od nas, to naturalne, że zależy nam na tym, żeby nas słuchały i robiły to, o co je prosimy. Żaden z rodziców nie chce toczyć walki ze swoją latoroślą o to, by posprzątała swój pokój czy umyła zęby, każdy wolałby również uniknąć scen w sklepie podczas odmowy kupna kolejnej zabawki lub po odmówieniu dziecku słodyczy przed obiadem. Tym, co może pomóc w wychowaniu małych ludzi jest NLP. Co właściwie oznacza ten termin i jak może kształtować zachowanie oraz życie dziecka?
Co to jest NLP i jaki ma związek z wychowaniem dzieci?
Pojęcie NLP dla wielu osób wciąż jest obce. Na tle innych krajów w Polsce wciąż wiemy o nim stosunkowo niewiele. Mówiąc najprościej NLP jest programowaniem neurolingwistycznym, które uznaje się za jedną z najmłodszych koncepcji terapeutycznych. Często możemy się z nim spotkać podczas szkoleń coachingowych i warsztatów, jednak nie należy kojarzyć go tylko z tekstami reklamowymi czy ogólnie biznesem. Efekty programowania neurolingwistycznego są rewelacyjne i z roku na rok przybywa osób, które praktykują tę technikę.
NLP może w skuteczny sposób pomóc nam zmienić sposób postrzegania i interpretacji rzeczywistości. Jeden z głównych celów programowania neurolingwistycznego zakłada ustanowienie połączenia między językiem, procesami neurologicznymi oraz wzorcami zachowań już wyuczonych. Poprzez korygowanie i zmianę sztywnych wzorców mentalnych możemy więc kształtować te o wiele bardziej elastyczne. Według twórców NLP, Johna Grindera i Richarda Bandlera, technika ta pozwala na budowanie własnej motywacji i wpływanie na procesy emocjonalne oraz myślowe, a także wywieranie wpływu na innych.
Jak więc programowanie neurolingwistyczne ma się do wychowania dzieci? Otóż techniki NLP mogą być ogromnym sprzymierzeńcem rodziców w relacjach z maluchami oraz ogólnej, bezkonfliktowej komunikacji między całą rodziną. W końcu który rodzic nie marzy o tym, żeby uniknąć długich i trudnych prób namawiania swojej pociechy do zrobienia tego, o co ją prosi? NLP ma praktyczne zastosowanie w życiu codziennym: pozwala nam na zmianę tego, co i jak chcemy zrobić. Dzięki wykorzystaniu programowania neurolingwistycznego będziemy więc w stanie wyegzekwować od dziecka określone zachowanie, unikając np. scen wymuszania i płaczu.
Jak NLP może kształtować zachowanie dziecka?
Każdemu rodzicowi zależy na bezstresowym wychowaniu dziecka. Dzięki zastosowaniu technik NLP jesteśmy w stanie łatwiej radzić sobie np. z wybuchami złości u pociechy, a także rozwiązywać sytuacje, w których maluch nie chce nas słuchać lub domaga się czegoś płaczem. W myśl programowania neurolingwistycznego powinniśmy w takich momentach wykazać się myśleniem twórczym i zacząć działać jeszcze zanim sprawa się zaogni. Mówiąc prościej: swoje zachowanie rodzic powinien dostosować do reakcji latorośli, proponując szybko rozwiązanie. Sporo mam stosuje takie, które całkowicie zaskakują ich dzieci.
Chyba każdy z nas choć raz był świadkiem, albo głównym bohaterem sceny urządzonej przez dziecko w sklepie, w momencie, kiedy odmówiono mu kupna nowej zabawki czy słodyczy. Tupiący i krzyczący maluch jest w takiej sytuacji trudny do okiełznania. Znaną i dość starą „sztuczką”, by sobie poradzić z niesfornym dzieckiem jest… Rodzic zaczynający również tupać i krzyczeć. I choć wydaje się to komiczne, to wiele mam uciekło się do takiego rozwiązania i, co ciekawe, okazało się ono niezwykle skuteczne. Mały człowiek zupełnie nie spodziewa się takiej reakcji ze strony swojej mamy lub taty. Jest więc wówczas wielka szansa na to, że zaskoczony się uspokoi.
NLP w wychowaniu dzieci
Według twórców programowania neurolingwistycznego istotną rzeczą jest również system zakazów i samego słowa „nie”. Specjaliści twierdzą, że mózg najpierw analizuje podstawowy sens każdego zdania, a dopiero po chwili negację. Co za tym idzie: jest to jedno z najprostszych możliwych wytłumaczeń nieposłuszeństwa wśród małych dzieci. Zamiast stosowania zakazów i mówienia, że maluchowi czegoś nie wolno, warto zamienić komunikat na taki, który dziecko zrozumie. Zdanie „nie oddalaj się” można zastąpić słowami „stój obok mnie”, co daje większą gwarancję bycia zrozumianym przez nasze pociechy.
Ku frustracji rodziców zakazy rzadko odnoszą pozytywny skutek. Podobnie jest z używaniem sformułowania „nie wolno”. Czasami pociecha zwyczajnie nie rozumie, dlaczego jakaś czynność jest zabroniona, albo dlaczego nie powinna jej robić. Większe szanse na powodzenie przyniesie sprytne ominięcie zakazu z jednoczesnym wpleceniem wskazówki, co w takim razie dziecko powinno zrobić. Techniki NLP mogą być również doskonałym rozwiązaniem w przedszkolu, kiedy przedszkolanki muszą wyegzekwować pewne zachowania od większej grupy dzieci. W tym wypadku sprawdzonym sposobem jest np. odwrócenie uwagi podopiecznych od pewnej czynności, zajęcie inną zabawą bądź przydzielenie określonego zadania.
Niektórzy rodzice będący zwolennikami NLP często uczą tych technik także swoje pociechy. Dziecko, które pozna techniki programowania neurolingwistycznego może również łatwiej radzić sobie w życiu. NLP pomoże im budować własną motywację, usuwać wszelkie ograniczenia, jakie będą im stały na drodze do sukcesu i osiągnąć życiową satysfakcję. Korzystanie w późniejszych latach z technik NLP pomoże dzieciom także osiągać lepsze wyniki w nauce oraz będzie pomocne w planowaniu przyszłości.