Mindfulness i medytacja – w jaki sposób pomagają nam w efektywnej komunikacji wewnętrznej?
Komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów w naszym życiu: zarówno prywatnym, w kontaktach z bliskimi, dziećmi, partnerami, znajomymi i przyjaciółmi, jak i zawodowym, w relacjach między współpracownikami czy kadrą w firmie. Tak naprawdę komunikujemy się z innymi ludźmi każdego dnia: ze sprzedawcą w sklepie, sąsiadem spotkanym na ulicy, rodziną, szefem, kolegami z pracy. Od umiejętnej i skutecznej komunikacji zależy wiele ważnych kwestii, a nawet nasze relacje z innymi.
Bez wątpienia więc umiejętność poprawnej i skutecznej komunikacji jest kluczowe, jeśli zależy nam na dobrych relacjach oraz uniknięciu wielu nieporozumień i sporów. Sprawne komunikowanie się pozwala nam na lepsze wyrażanie myśli, potrzeb czy oczekiwań, lepsze zrozumienie punktu widzenia innych ludzi, a nawet wypracowanie istotnych kompromisów – zarówno w sprawach prywatnych, na przykład w związku, jak i w zawodowych, w kontaktach ze współpracownikami czy szefem. Odpowiednia komunikacja może nam również pomóc w osiągnięciu sukcesu zawodowego, bronieniu własnych racji, rozwiązywaniu konfliktów, a także w nawiązywaniu lepszych, głębszych relacji.
Czym jest komunikacja i komunikacja wewnętrzna?
Komunikacja to coś, co towarzyszy nam niemal w każdym momencie naszego życia, choć nie zawsze zwracamy na to uwagę. Mówiąc najprościej jest to porozumiewanie się z innymi ludźmi. W określonej kulturze ustalone są komunikaty, których znaczeniami możemy się dzielić. Dziś mamy ogromne możliwości, jeśli chodzi o komunikowanie się z innymi – jesteśmy w stanie zrobić to w każdej chwili, nawet z osobą, która znajduje się na drugim końcu świata. Bardzo często komunikujemy się przez czaty oraz wideoczaty internetowe, telefon, wiadomości tekstowe, głosowe, a nawet obrazkowe. Należy jednak pamiętać o tym, że najważniejszą i najlepszą formą komunikacji międzyludzkiej jest ta twarzą w twarz.
Co ciekawe, komunikacja to nie tylko porozumiewanie się z innymi. Komunikacja wewnętrzna to niezwykle ważna umiejętność słuchania siebie, rozumienia swoich potrzeb oraz emocji, a także wyrażania ich w konstruktywny sposób. To bardzo istotna umiejętność, którą zdecydowanie warto pielęgnować, by móc cieszyć się większą harmonią wewnętrzną, a co za tym idzie: bardziej satysfakcjonującym i udanym życiem, w zgodzie z samym sobą oraz otoczeniem.
Mindfulness i medytacja: czym są i na czym polegają?
Mindfulness mówiąc inaczej to trening uważności. Są to ćwiczenia umysłu głównie dla osób, które nie radzą sobie z negatywnymi emocjami i ze stresem, ale nie tylko dla nich. Mówiąc prościej mindfulness to świadome kierowanie uwagi na to, co dzieje się w danej chwili, umiejętność skupienia uwagi na obecnym momencie bez osądzania go lub oceniania. Pozwala na pełne doświadczanie tego, co się dzieje teraz, bez zbędnego zatracania się w przeszłości lub przyszłości. Nie zastanawiamy się nad bieżącym wydarzeniem, zamiast tego wyciszamy emocje, a umysł odsuwamy na bok, by lepiej skupić się na doświadczaniu obecnej chwili.
Większość z nas często miewa tendencje do rozpamiętywania tego, co już minęło, tkwienia w przeszłości roztrząsając nieprzyjemne wydarzenia lub też wybiegania w przyszłość i zamartwiania się, co będzie. Przez to nie tylko zupełnie zapominamy o teraźniejszości, ale także zaburza się nasza wewnętrzna równowaga emocjonalna, co może powodować rozwój zaburzeń lękowych, a nawet depresyjnych. Sposobem, by temu zapobiec może być wprowadzenie umysłu w stan najwyższego skupienia. Mindfulness pomoże osiągnąć emocjonalną równowagę, nauczyć się relaksu i koncentracji, radzenia sobie ze stresem, zmniejszyć napięcie nerwowe, a nawet nauczyć się uspokajania, kiedy się denerwujemy.
Medytacja jest praktyką skupienia uwagi na jednym punkcie. Bardzo często jest to oddech, dźwięk czy wizualizacja. Pomaga nam w spowolnieniu tempa, uspokojeniu umysłu oraz redukcji stresu. Może być wykonywana w różnych formach, takich jak medytacja siedząca, leżąca, spacerowa czy dynamiczna. Regularne medytowanie przynosi szereg korzyści, które w znaczny sposób wpływają na poprawę naszego samopoczucia, a co za tym idzie: całego życia.
Wśród zalet, jakie przynosi nam medytacja warto wymienić między innymi: witalność, większy optymizm i poczucie wewnętrznego spokoju oraz harmonii, dystans do wydarzeń, które przynosi życie, a na które nie mamy wpływu, co pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, klarowność i jasność myśli, inspirację i kreatywność, siłę oraz wytrwałość do realizacji własnych celów i zamierzeń, a także dużo lepsze połączenie ze sobą: z intuicją, wewnętrznym głosem, swoimi potrzebami oraz emocjami.
Jak mindfulness i medytacja mogą pomóc w komunikacji wewnętrznej?
W dzisiejszych czasach bardzo trudno nam o skupienie na chwili obecnej. Często nasze myśli skaczą z jednego miejsca na drugie, są chaotyczne, co może prowadzić do stresu, a także niepokoju i niekontrolowanej fali emocji. Dlatego warto poznać i wprowadzić do swojego życia techniki treningu uważności oraz medytacji, które w łatwy i skuteczny sposób mogą nam pomóc w kontrolowaniu i uspokojeniu umysłu.
Praktykowanie mindfulness i medytacji mogą nam pomóc nauczyć się efektywnej komunikacji wewnętrznej, czyli lepiej słuchać siebie, rozumieć swoje emocje i potrzeby, a także wyrażać je w konstruktywny sposób. Dzięki nim możemy również lepiej radzić sobie z wszelkimi trudnościami, zwiększyć samoświadomość i harmonię wewnętrzną. Trening uważności uczy nas też czerpania energii z życia, cieszenia się prostymi, nawet banalnymi rzeczami, jakie każdego dnia przynosi nam każda z chwil, co znacznie przełoży się nie tylko na harmonię w naszym otoczeniu, ale także na szczęśliwsze życie.